Udział obrońcy i pełnomocnika we wznowieniu postępowania
Postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem w wyjątkowych przypadkach może być wznowione. Postępowanie wznawia się, gdy
- w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa, a istnieje uzasadniona podstawa do przyjęcia, że mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia,
- po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody nie znane przedtem sądowi, wskazujące na to, że:
- a) skazany nie popełnił czynu albo czyn jego nie stanowił przestępstwa lub nie podlegał karze,
- b) skazano go za przestępstwo zagrożone karą surowszą albo nie uwzględniono okoliczności zobowiązujących do nadzwyczajnego złagodzenia kary albo też błędnie przyjęto okoliczności wpływające na nadzwyczajne obostrzenie kary,
- c) sąd umorzył lub warunkowo umorzył postępowanie karne błędnie przyjmując popełnienie przez oskarżonego zarzucanego mu czynu.
Ponadto postępowanie wznawia się na korzyść oskarżonego, jeżeli w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stracił moc lub uległ zmianie przepis prawny będący podstawą skazania lub warunkowego umorzenia.
Oprócz tego postępowanie wznawia się na korzyść oskarżonego, gdy potrzeba taka wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską.
Przepis art. 540a wymienia także dodatkowe podstawy wznowienia postępowania. Zgodnie z tym przepisem można je wznowić, gdy:
- skazany, do którego zastosowano przepis art. 60 § 3 lub 4 Kodeksu karnego lub art. 36 § 3 Kodeksu karnego skarbowego, nie potwierdził w postępowaniu karnym ujawnionych przez siebie informacji.
- zachodzi okoliczność określona w art. 11 § 3.
Postępowanie wznawia się na wniosek oskarżonego (art. 540b § 1 Kodeksu postępowania karnego). Wniosek ten powinien być sporządzony przez obrońcę lub pełnomocnika, chyba że pochodzi od prokuratora (art. 545 § 2 Kodeksu postępowania karnego).
Obrońca i pełnomocnik a podjęcie warunkowo umorzonego postępowania
Warunkowo umorzone postępowanie można podjąć na nowo. Decyzję o tym może podjąć sąd na wniosek oskarżyciela, pokrzywdzonego lub sądowego kuratora zawodowego albo z urzędu (art. 549 Kodeksu postępowania karnego).
W kwestii podjęcia postępowania warunkowo umorzonego orzeka sąd pierwszej instancji właściwy do rozpoznania sprawy. Na posiedzeniu w tym przedmiocie mogą wziąć udział prokurator, oskarżony i jego obrońca oraz pokrzywdzony i jego pełnomocnik (art. 550 § 2 Kodeksu postępowania karnego).